בניית שאלונים סטטיסטיים

עבודות רבות באוניברסיטה ובמסגרות אחרות דורשות מאיתנו להשתמש בשאלונים, שכן זו הדרך להבין מהי דעת הקהל לגבי נושא מסוים או את הצלחתו של תהליך, מוצר או כל דבר אחר. לכן, אם גם אתם נדרשים לעשות שימוש בשאלונים סטטיסטיים, כדאי יהיה לדעת איך בונים אותם כך שניתן יהיה להפיק מכל אחד מהם את הטוב ביותר.

 

איזה דגשים חשוב להכיר בבניית שאלונים סטטיסטיים?

בניית שאלונים אינה עניין מסובך כל כך, כדי לבנות שאלון באופן תקין צריך לדעת:

 

  1. 1. מהם משתני המחקר
  2. 2. מה אנחנו מעוניינים להשיג וללמוד מן המחקר

 

ובהתאם לכך לשאול את השאלות הנכונות. בפועל, כאשר תתחילו לבנות את השאלונים שלכם אתם תראו שיהיה עליכם לבחור בין מספר נוסחים שונים של שאלונים, כמו:

 

  • - סולם 1-5
  • - שאלון אמריקאי
  • - שאלות פתוחות ועוד

 

חשוב להבין שצריכה להיות התאמה מלאה בין בניית השאלון ובין המטרה שלו, שכן לכל מחקר יכול להתאים סוג אחר של שאלון .

 

בעת בניית שאלון יש להיעזר במרצה או במנחה כדי להעביר את מסר המחקר בצורה הטובה ביותר. השאלונים צריכים להיות מנוסחים כך שהשאלות בהם תהיינה כמה שיותר ברורות ונהירות, שכן מי שעונה על השאלון צריך לעשות זאת בקלות ותוך זמן כמה שיותר קצר. כמו כן יש להימנע מדו משמעות בניסוח השאלות כדי למנוע כפל משמעויות וחוסר הבנה. את השאלונים מחלקים לקבוצת מיקוד מסוימת המתאימה לאוכלוסיית המחקר שקבענו מראש. לאחר מכן מגיע החלק המורכב יותר, שהוא כמובן השלב שבו צריך לנתח את השאלונים ולהסיק מסקנות.

 

במידה ואתם זקוקים לעזרה בתחום, רוצים להיות בטוחים שהתוצאה הסופית תהייה שאלונים שבאמת יוכלו לסייע לכם להגיע למסקנות, כדאי לכם לפנות אלי עוד היום. קוראים לי יוסף סואט ואני איש מקצוע מומחה שיוכל לעזור לכם לבנות שאלוני סטטיסטיקה יעילים ביותר.